Godz: pon. - pt.: 7:00 - 15:00 62 594 12 09

Dlaczego wydrukowane kolory są inne niż w projekcie?

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca 2016

Na różnice kolorów w projekcie a późniejszym wydruku wpływ może mieć kilka rzeczy, oczywiście w większości przypadków, różnice kolorystyczne są na tyle nieistotne, że klient nie zwróci na to uwagi.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że twoje wydruki będą jak najbliższe twojemu projektowi warto zapoznać się z poniższym tekstem.


Monitor

Jeśli twój monitor nie posiada lepszej matrycy, np. typu IPS to możemy zapomnieć o tym, że zobaczymy na nim prawdziwe kolory. Monitory dedykowanie do projektowania są drogie i a nawet wtedy po odpowiedniej kalibracji takiego monitora kolory nie będą identyczne z tymi na wydruku.


RGB vs CMYK

Każdy program do grafiki ma własny system zarządzania kolorem, w zależności od ustawień, program może różnie wyświetlać ten sam kolor na monitorze. Całkiem możliwe, że Twój program domyślnie ma źle ustawione zarządzanie kolorem, warto to sprawdzić, dla monitora RGB powinien być ustawiony profil sRGB, natomiast dla CMYK ustawiamy profil Coated FOGRA39.


Ustawienia kolorów w Adobe Illustrator

Ustawienia kolorów w Adobe Illustrator


RGB CMYK

Jeśli projekt ma zostać docelowo wydrukowany, to powinniśmy pracować w trybie CMYK, poprawne ustawienie zarządzania kolorem nie zda się na nic, jeśli będziemy pracować w trybie RGB, wszystkie jaskrawe kolory (np. fluorescencyjna zieleń), które widzimy, wtedy na monitorze są niemożliwe to uzyskania na drukarce, jaskrawe kolory na wydruku są bardziej wyblakłe niż te na monitorze.


Wydruk próbny na domowej drukarce

Domowe drukarki są tak zaprojektowane, by drukowały ładne kolorowe obrazki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi kolorami zadanymi w pliku. Aby móc zobaczy, jak faktycznie wyjdą kolory, należy wykonać próbę, tak zwany cyfrowy proof (czyt. pruf) -