Godz: pon. - pt.: 7:00 - 15:00 62 594 12 09

Spady drukarskie oraz marginesy bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca 2016

Co to są spady?

Wyobraź sobie, że przy pomocy nożyka do tapet i linijki musisz przyciąć zdjęcie, np. z gazety, idealnie po krawędzi obrazka. Jest niemal pewne, że Ci się nie uda, albo zetniesz trochę obrazka, albo zostanie Ci cieniutki pasek niezadrukowanego papieru.

My w drukarni także nie potrafimy idealnie przyciąć takiego zdjęcia, ale wiemy jak temu zaradzić, tak by jednocześnie wyciąć wydruki do żądanego wymiaru, wystarczy… wydrukować większy obraz niż docelowy.

Często można usłyszeć ze strony drukarni, aby „powiększyć projekt o 2 mm z każdej strony”, w efekcie czego klient zazwyczaj przeskalowywuje projekt, aby go powiększyć, a nie o to chodzi! Spady to dodatkowy obszar wokół projektu, zazwyczaj 2-3 mm, który zostanie ścięty.

Spady są niezbędne aby zniwelować błędy przesunięcia przy wycinaniu.

Dodanie spadów poprzez przeskalowanie projektu

Jak widać powyżej, ważne jest także, aby treść na projekcie nie była zbyt blisko krawędzi cięcia, bo może zostać ucięta, przyjmujemy, że 2 mm od krawędzi cięcia nie powinny znajdować się żadne ważne elementy, tę przestrzeń nazywany marginesem bezpieczeństwa.Jak dodać spady.


Dodanie spadów poprzez przeskalowanie projektu

Powyżej przykład dodania spadów poprzez przeskalowanie projektu, jak widać, treść (teksty) na naklejce niebezpiecznie zbliżyły się do krawędzi cięcia. To w połączeniu z przesunięciem podczas wycinania może spowodować ucięcie części tekstów. Właśnie dlatego drukarnia ani klient nie powinni dodawać spadów poprzez „powiększenie” projektu.


Poprawne dodanie spadów

Powyżej pokazane zostało jak prawidło dodać spady do projektu.


„Ale mnie drukarnia nigdy nie prosiła o zrobienie spadów.”
A to dlatego, że najprawdopodobniej drukarnia sama „dorabiała” brakujące spady, gdy tło projektu jest jednolite, osoba przygotowująca plik do druku ma możliwość poprawienia takiego projektu, i często z takiej możliwości korzysta, jest to szybsze rozwiązanie niż oczekiwanie na poprawiony projekt od klienta.

Jeśli w tle projektu jest zdjęcie lub grafika, to tylko autor projektu może wprowadzić poprawki.

Jeśli projektujesz naklejkę o wymiarach 50x30 mm to w swoim programie graficznym musisz utworzy projekt o wymiarach 50x30 mm a w opcjach dodatkowych ustawić 2 mm spadu (po angielsku bleeds). Niektóre programy nie mają takiej opcji, np. Adobe Photoshop, wtedy tworzymy projekt o wymiarach 54x34 mm.


Jak przygotować projekt do druku (pdf)

Masz pytania?
Napisz do nas
lub zadzwoń: +48 62 594 12 09