Druk naklejek – jak zrobić to samemu?

Czy to do reklamy, czy ozdoby domowych sprzętów – sprawdź, jak przygotować naklejki do druku według własnego projektu. Chętnie korzystają z nich przedsiębiorcy oraz rodziny z dziećmi. Wielu nastolatków, a także młodych dorosłych używa ich, aby udekorować komputery osobiste oraz przenośne. Mogą także stanowić źródło cennych informacji, na przykład przedstawiać skład produktu czy informować o dacie ważności. Innymi słowy, mają szerokie możliwości stosowania. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić własne naklejki przeznaczone do druku.

Jak zrobić naklejki?

Zanim będziemy mogli je przyczepić do dowolnej powierzchni, koniecznie jest ich zaprojektowanie. W celu ich przygotowania można posłużyć się dowolnym programem graficznym. Najprościej jest wykonać takie o prostych, regularnych kształtach – prostokątne, kwadratowe, trójkątne czy okrągłe. Jeśli chcemy jednak zaprojektować własne, bardziej nieregularne wzory, może stanowić to niemałe wyzwanie przy ich wycinaniu – nie jest to jednak niemożliwe. Kiedy masz już przygotowany projekt, konieczne jest przeniesienie go z ekranu komputera (bądź tabletu) na papier. W kolejnej części dowiesz się, jak wydrukować naklejki.

Po przygotowaniu wzoru

Po tym, jak zrobisz własne naklejki, konieczne jest ich wydrukowanie. W tym celu jednak zapomnij o używaniu zwykłego papieru, zamiast tego skorzystaj z kartek samoprzylepnych. Różnią się one tym, że od spodu zabezpieczone są specjalną folią, która chroni przed wysychaniem lepkiej substancji. Po jej ściągnięciu nalepka może zostać przytwierdzona do dowolnej powierzchni, na przykład jako spersonalizowana ozdoba. Do przeniesienia wzoru na specjalny papier może zostać użyta zwykła, domowa (najlepiej kolorowa) drukarka.

Wycinanie przygotowanej nalepki

O ile bardzo prosto jest wyciąć takie, które zostały zaprojektowane w regularnych kształtach, to jednak mniej typowe wzory mogą być nieco bardziej skomplikowane. Do wycinania najlepiej jest użyć gilotyny – to pozwala na precyzyjne wykrojenie nawet kilku nalepek na raz. Przy nieregularnych formach konieczne jest użycie nożyczek, warto jednak wycinać powoli i bardzo dokładnie, tak aby nie zniszczyć przygotowanej i wydrukowanej naklejki.

DIY – Do It Yourself

Jak widzisz zaprojektowanie oraz wycięcie własnej nalepki może być doskonałą zabawą, szczególnie jeśli robisz to z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że samemu je wykonując nie zrobisz ich tak dużo, jak w profesjonalnej pracowni poligraficznej, co więcej masz nieco ograniczone możliwości, jeśli chodzi o dobór kształtów lub rozmiarów.