Jak przykleić naklejki metodą „na mokro”?

Z powodu popularności, jaką cieszy się druk naklejek, zauważyć można je wszędzie. Często są one idealnym pomysłem na reklamę, promującą jakiś produkt czy konkretne usługi. Czasami zaś ich rolą jest informowanie oraz przestrzeganie. W różnych rozmiarach etykiety pojawiają się na maszynach czy innego rodzaju sprzęcie, jak i znajdują zastosowanie w prywatnych domach. W szybki i prosty sposób ozdobić można nimi pokój dziecięcy lub na przykład pojemniki z przyprawami kuchennymi. Drukowane według wysokich standardów jakości, nadają się do przyklejenia na wszelkich typach powierzchni.

Klejenie na mokro – czym jest?

Istnieje kilka metod, jak przykleić naklejkę na ścianę czy inną powierzchnię. Niektóre etykiety produkowane są z folii lub na półbłyszczącym papierze. Zależnie od ich specyfiki, stosuje się je do różnych celów, w swoim prywatnym otoczeniu czy też w przestrzeni publicznej, gdzie narażone są na niekorzystne warunki pogodowe – deszcz, śnieg, zmiany temperatury. Z tego powodu muszą być odporne i wykazywać dużą wytrzymałość, lecz liczy się także odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz precyzyjne umieszczenie na niej etykiet. Klejenie na mokro pozwala cieszyć się estetycznym efektem. Co zapewnia użycie tej metody? Umiejscowienie naklejek można korygować przez ich swobodne przesuwanie, jeśli zostały naniesione krzywo, a także je wygładzić i pozbyć się pęcherzyków, które tworzy dostające się przypadkowo pod etykietę powietrze. Do wykorzystania tej techniki nadają się wydruki na folii, bez wielu małych elementów. Tę metodę najlepiej stosować na szybach, na przykład samochodowych, witrynach w sklepie, gdzie grafiki informować mogą o aktualnych promocjach i zniżkach, czy przeszklonych ścianach, spotykanych w wielu biurowcach, urzędach i instytucjach.

Klejenie na mokro – jak je wykonać?

Wiele osób zadaje sobie pytania, czym jest naklejanie naklejek na mokro i co jest potrzebne do zastosowania tej metody. Chociaż pozornie może wydawać się ona skomplikowana w większym stopniu niż naklejanie na sucho, tak naprawdę jest bardzo prosta i każdy może sobie z nią poradzić. Klejenie na mokro najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniej powierzchni pod etykietę, czyli szyby. Gdy już wiadomo, w którym miejscu ma się pojawić naklejka, warto starannie je umyć i wytrzeć, tak aby drobinki kurzy czy brudu nie dostały się pod etykietę, co wpłynąć może negatywnie na estetykę wykonania. Następnie zaleca się przygotować spryskiwacz z zimną wodą. Można dodać też kilka kropli płynu do naczyń. Po ułożeniu etykiety tylną stroną do góry usuwa się warstwę ochronną i spryskuje się klejącą folię. Również miejsce, w którym ma się znaleźć naklejka, powinno się spryskać. Wreszcie etykietę nakłada się na mokrą powierzchnię. Gładzenie jej za pomocą rakli czy innego przedmiotu pozwala pozbyć się nadmiaru ściekającej wody, lecz czynność ta musi być wykonywana ostrożnie, aby naklejka się nie przesuwała. Kiedy to mimo wszystko nastąpi, możliwe jest poprawienie jej położenia.

Klejenie na morko – w jakich przypadkach nie jest wskazane?

O ile naklejanie folii na szybę na mokro doskonale się sprawdza, to w przypadku innych powierzchni, warto zastanowić się nad użyciem metody na sucho. Nie każdy typ etykiety i powierzchni jest przystosowany do kontaktu z dużą ilością wody. W przypadku naklejek zawierających liczne drobne elementy, nawodnienie ich może spowodować nieoczekiwane i niekoniecznie pożądane skutki. Taką grafikę lepiej przykleić na powierzchni na sucho, co zabezpieczy ją przed zniszczeniem oraz będzie o wiele mniej skomplikowane. Również wybierając miejsce, w którym ma znaleźć się etykieta, warto się zastanowić, czy podłoże jest odpowiednie do spryskiwania go wodą, gdyż jej nadmiar może wsiąkać w ściany, a to popsuje efekt. Co więcej, naklejanie naklejek na mokro powinno być przeprowadzane z zachowaniem wyżej wymienionych zasad oraz precyzji, aby projekt prezentował się estetycznie. Bogaty wybór etykiet, który oferuje ich producent działający pod nazwą Booklet, pozwala dostosować odpowiedni typ wydruku dla siebie.