Pierwsze kody kreskowe powstały w roku 1949 i ze względu na swój ówczesny wygląd nazywane były “tarczami strzelniczymi”. Dziś niemal każdy produkt opatrzony jest kodem kreskowym, jednak ich wygląd znacznie się zmienił.
Czym jest kod kreskowy
Kody kreskowe (nazywane również kodami paskowymi) jak sama nazwa wskazuje są kompilacją jasnych i ciemnych kresek zawierających informację. Informacja ta składa się z cyfr, liter i znaków. W zależności od rodzaju przekazywanych treści oraz możliwości kodowania kody kreskowe różnią się miedzy sobą graficznie. Wszystkie jednak są dostosowane do czytników elektronicznych odkodowujących zawarte w nich treści.
Wykorzystywanie kodów kresowych
Logistyka – stosowanie kodów kreskowych pozwala na szybką identyfikację danych. Przykładem posłużą firmy kurierskie, które identyfikują paczkę za pomocą kodów kreskowych. Dzięki temu prostemu zastosowaniu zostały znacznie uproszczone procedury oraz zmniejszone prawdopodobieństwo dostarczenia nieodpowiedniej paczki. Kody kreskowe doskonale sprawdzają się także w logistyce wewnętrznej firmy, szczególnie przydatne są w przypadkach przedsiębiorstw posiadających duże przestrzenie magazynowe (Kody kreskowe EAN 128).
Handel – najpopularniejsza formą wykorzystywania kodów kreskowych jest oznaczanie towarów przeznaczonych do sprzedaży hurtowej i detalicznej. W tej dziedzinie stosowane są kody z kategorii EAN (Kody kreskowe EAN 13 i EAN 8) oraz ich odpowiednik stosowany w Stanach Zjednoczonych kod UPC. Stosowane kody sczytywane są przez kasy fiskalne oraz czytniki usprawniające takie prace jak inwentaryzacja towarów.
Przekierowania – ciekawą odmianą kodów kreskowych są kody QR, Szczególnie przydatne w działaniach marketingowych. Kod QR zawiera informacje przekierowujące odbiorce na stronę internetową, wyświetlające ofertę, wizytówkę itp. Do sczytania takiego kodu wystarczy jedynie telefon z aparatem oraz odpowiednia aplikacja.