Moje pierwsze kody kreskowe – mini przewodnik

kody kreskowe

Zanim zaczniesz stosować kody kreskowe przed tobą jeszcze kilka działań i decyzji. Żeby ułatwić Ci tę nową przeprawę przygotowaliśmy plan działania, który zdecydowanie ułatwi Ci ten proces i zapobiegnie niepotrzebnym błędom.

1. UZYSKAJ SWÓJ NUMER

logo_ilimSwoją przygodę z generowaniem kodów kreskowych powinieneś rozpocząć na stronie Instytutu Logistyki i Magazynowania. Tam zapoznasz się ze szczegółami i rozpoczniesz współpracę – każdy producent wykorzystujący kody kreskowe musi uzyskać swój numer EAN, który zostanie dopisany do globalnej bazy kodów. Ten identyfikator przedsiębiorstwa znajduje się zaraz po prefiksie Państwa (prefiks Polski to 590) i jest indywidualny dla każdego przedsiębiorstwa. W sieci możesz znaleźć podpowiedzi, które sugerują, że kody możesz wygenerować całkowicie samodzielnie, bez rejestracji w systemie. Owszem możesz to zrobić, będą one jednak błędne. Mogą być nieczytelne i problematyczne dla skanerów, nie wspominając już o ich statusie “nielegalny”.


2.  NADAJ NUMERY POSZCZEGÓLNYM PRODUKTOM

Po uzyskaniu indywidualnego numeru przedsiębiorstwa, przyszedł czas na dokładniejsze podejście do kodowania. Każdy z produktów powinien mieć swój numer. Kody jednostek handlowych (produktów i usług) zawierają od 2 do 5 cyfr i powinny być nadawane kolejno i ewidencjonowane.


3. WYBIERZ RODZAJ KODU KRESKOWEGO

Bez tytułu hhhRodzaj kodu, który potrzebujesz jest zależny od jego przeznaczenia. Poniżej kilka przykładów:

  • oznaczenie produktów (sprzedaż detaliczna) EAN-13 i EAN-8
  • oznaczenie produktów z dodatkowymi informacjami, takimi jak partia produkcji, data ważności itp. EAN-128
  • wykorzystanie kodu w szeroko rozumianej logistyce EAN-128
  • oznaczenie książek kod kreskowy ISBN

4. OKREŚL WIELKOŚĆ KODU I JEGO LOKALIZACJĘ

Zastanów się jakiej wielkości powinien być kod kreskowy i w jakim miejscy na opakowaniu zostanie on umieszczony. Musisz wziąć pod uwagę, że kod nie może być zbyt mały, gdyż wówczas nie będzie prawidłowo sczytywany przez skanery, oraz mogą wystąpić problemy z prawidłowym wydrukiem. Nie kieruj się więc jedynie estetyką, ale także przesłankami technicznymi. Kody nie mogą znajdować się także na zagięciach/krawędziach opakowania. Wszelkie krzywizny podłoża spowodują problemy z odczytem kodu kreskowego.


5. WYBIERZ KOLORY KODU

kod kreskowyStandardowa i najbezpieczniejsza kombinacja kolorystyczna kodu kreskowego to biel z czernią. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jeżeli zależy Ci na estetyce opakowania, dobrym wyborem jest inny wariant kolorystyczny. Więcej na temat kolorowych kodów kreskowych znajdziesz w naszych artykułach: Kolorowe kody kreskowe i Ukryty kod kreskowy – czyli sposób na estetyczne opakowanie.


6. WYBIERZ RODZAJ DRUKU

Na koniec zastanów się jaki druk preferujesz. Czy zależy Ci na etykietach na roli, czy może preferujesz te w arkuszu. Bardzo ważna jest także technika druku, gdyż źle wydrukowane kody będą nieczytelne dla skanerów. O najczęściej popełnianych błędach związanych z techniką druku znajdziesz więcej w artykule: Najczęstsze błędy – drukowanie kodów kreskowych (cz.2 – technika druku).


7. DRUKOWANIE KODÓW KRESKOWYCH  

Skontaktuj się z nami 😉