Ukryty kod kreskowy – czyli sposób na estetyczne opakowanie

kod kreskowy

Kod kreskowy po prostu musi znajdować się na opakowaniu. To kwestia techniczna, którą trzeba ująć w projekcie opakowania. Niestety często kod niszczy zaplanowany efekt końcowy. Duża biała plama, wcale nie musi rzucać się w oczy, rozwiązaniem jest zmiana lokalizacji kodu, lub jego kolorystyki.

Wyróżnienie swojego produktu na półkach sklepowych nie jest proste. W tym celu stosuje się niestandardowe kolory i kształty opakowań. Niestety zdarzają się sytuację, że świetne opakowanie, musi zostać przeprojektowane ze względu na kod kreskowy, który odcina się białą plamą od spójnej całości. Jak temu zapobiec? Istnieją dwa rozwiązania.

INNA LOKALIZACJA KODU

Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana umieszczenia kodu kreskowego. Zamiast lokalizować go na ściankach opakowania, należy przenieś go na spód. Wówczas kod będzie dostępny, jednak niewidoczny przy pierwszym zapoznaniem konsumenta z produktem. To rozwiązanie szybkie i tanie. Biała plama pozostaje, jednak nie jest na pierwszym planie.  

KOLOROWY KOD KRESKOWY

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie niestandardowego kodu kreskowego. Czyli takiego, który wykorzystuje inne kolory niż połączeni czerni z bielą. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia kolorystyczne, które należy wziąć pod uwagę, żeby kod odpowiednio działał. Bezpieczne zestawienia kolorystyczne to połączenia czerwieni, zieleni, niebieskiego i brązu z bielą, żółtym, czerwonym i pomarańczowym. W kodach kreskowych ogromną rolę odgrywa kontrast między tłem a symbolami, dlatego tak ważny jest dobór kolorów. Ciągle rozwijająca się technologia czytników pokazuje jednak, że i inne zestawienia mogą być trafne. Dlatego najpierw należy wykonać test sczytywania kodu, aby upewnić się, że kod kreskowy działa.

Kolorowe kody kreskowe możemy zobaczyć np. na reklamówkach POLOmarketu. Czerwony kod na białym tle, nie odcina się i jest w zasadzie niewidoczny. Taki manewr sprawił, że opakowanie jest estetyczne i spójne. Dodatkowo firma wykorzystała kolory zgodnie ze swoją identyfikacją wizualną. Co ciekawe, według standardów czerwone kreski kodu nie powinny być widoczne dla skanera.

Zastosowanie kolorowego kodu kreskowego dopasowanego do kolorystyki opakowania idealnie go ukryje. Jednak najlepszą opcją będzie połączenie obu przedstawionych pomysłów.

Więcej informacji na temat kolorowych kodów kreskowych znajdziecie w artykule „Kolorowe kody kreskowe”