Przygotowanie podłoża pod naklejkę i sposoby klejenia

Jak przykleić naklejkę na różne powierzchnie?

Dowolny rodzaj naklejki można dobrowolnie drukować w wybrany przez siebie wzór, a następnie przyklejać na meble czy ściany. Tak naprawdę jest to coraz powszechniej stosowana forma dekorowania oraz ozdabiania różnego rodzaju pomieszczeń, zaczynając od biur, a kończąc na kuchni czy pokoju dziecięcym. Naklejki jednak spotykamy wszędzie dookoła siebie: na szkolnych zeszytach, broszurach reklamowych czy sprzętach codziennego użytku. Często oprócz funkcji estetycznej mają jednak za zadanie także informować czy przestrzegać użytkowników. Właśnie dlatego stosuje się je również na różnego rodzaju maszyny czy jako etykiety energetyczne bądź naklejki gwarancyjne. W zależności od ich zastosowania oraz powierzchni, na której mają zostać umieszczone, różnić się będą bowiem sposoby ich przyklejenia. Najważniejsze jest to, żeby powierzchnia była sucha, czysta i gładka, ponieważ w przeciwnym może być widoczny klej, a nalepka może się nie trzymać.

Jakie są sposoby poprawnego klejenia?

Można wyróżnić dwa proste sposoby przyklejania naklejek samoprzylepnych na różnego rodzaju podłoża. W zależności od rodzaju naklejek oraz powierzchni warto kierować się kilkoma wskazówkami. Sposoby klejenia to:

  • Klejenie na mokro – świetnie sprawdzi się do materiałów, które nie przepuszczają wody, takie jak: metal, szkło czy plastik. Można ją stosować przy naklejaniu grafiki na duże powierzchnie. Warto również mieć przy sobie płyn odtłuszczający oraz spryskiwacz zawierający wodę oraz odrobinę płynu od mycia naczyń.
  • Klejenie na sucho – można stosować na ściany, plastik czy meble, w szczególności na niewielkich powierzchniach. Co więcej, z łatwością można umieścić taką naklejkę nawet na nierównym podłożu.

Należy jednak pamiętać o tym, żeby powierzchnia była dobrze oczyszczona, w przeciwnym razie naklejka może nie trzymać się prawidłowo. Dotyczy to zarówno ściany, ale również szaf czy innych mebli. Nalepki drukowane są na różnych rodzajach folii, dzięki czemu z łatwością można dopasować je i zamówić takie, które będą zgodne z ich przeznaczeniem.