Jak usunąć naklejkę z … szyby, plastiku, mebli, lodówki, okna – ze wszystkiego!

jak usunąć naklejkę

Choć naklejki to świetna rzecz, nie wszystkie są nam potrzebne. Czasem musimy je usunąć z różnych przyczyn. Być może znajdują się na przygotowanym do podarowania prezencie lub najwyższy czas na ich zmianę. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zbiór 7 sposobów pozwalających całkowicie usunąć naklejki. Dzięki tej liście dobierzecie odpowiedni sposób do powierzchni.WP_20151126_13_35_40_Pro#1 woda + płyn o naczyń

Najbardziej standardowa metoda, która stosował prawie każdy. Idealnie nadaje się do usuwania naklejek z powierzchni szklanych i ceramicznych, czyli wszystkich słoików, miseczek, szklanek i talerzy. Nalejcie cieplej wody (czym cieplejsza tym lepsza) do zlewu lub miski, dodajcie do niej odrobinę płynu do naczyń i  włóżcie oklejone przedmioty. Pozostawcie je w wodzie przez godzinę. Dzięki temu naklejka zmięknie i będzie łatwa do usunięcia. Niektóre z naklejek odejdą same, w przypadku tych z silniejszym klejem, do zerwania ostatniej warstwy kleju użyjcie druciaka lub gąbki kuchennej. Powierzchnię wystarczy wyszorować.


WP_20151126_12_33_11_Pro#2 oliwka dla dzieci

Wszystkie naklejki papierowe możemy w łatwy sposób usunąć za pomocą oliwki dla dzieci. Wystarczy nasączyć nią naklejkę, spowoduje to rozpuszczanie kleju. Potrzebne wam rzeczy to oczywiście oliwka dla dzieci i płatki kosmetyczne lub ręczniki papierowe. Nasączony oliwką płatek przyłóżcie na chwilę do naklejki pozwalając jej wpić zawartość. Pozostawcie naklejki tak na kilka minut, po tym czasie bez problemu zdejmiecie naklejkę. Ten sposób jest szczególnie przydatny w przypadku odklejania naklejek z mebli i sprzętów AGD jak np. lodówki.


WP_20151126_13_37_25_Pro#3 Majonez

Chodź metoda wydaje się odrobinę kontrowersyjna jest szczególnie skuteczna w przypadku usuwania naklejek z powierzchni plastikowych i mebli. Na pewno zainteresuje kolekcjonerów gier i filmów, ponieważ idealnie spisuje się w usuwaniu naklejek z opakowań płyt. Metoda ta jest banalnie prosta. Na resztki pozostałe po oderwaniu naklejki nałóżcie warstwę majonezu, pozostawcie ją na 20 minut. Po upływie czasu wystarczy wytrzeć majonez ścierką. Pozostałości naklejki schodzą szybko i bez trudu.


WP_20151126_13_39_11_Pro#4 Suszarka do włosów + zmywacz do paznokci

Ta metoda jest idealna do usuwania naklejek ze szklanych powierzchni. Sprawdzi się zarówno w przypadku słoików jak i szyby samochodowej. Podgrzewamy naklejkę przez 4-5 minut suszarką do włosów. Ciepło rozpuści klej. Następnie zrywamy naklejkę. Jeżeli na szkle pozostaną jej elementy przemywamy te miejsca zmywaczem do paznokci, to on ostatecznie pozbędzie się kleju. Jeżeli nie macie zmywacza do paznokci możecie zastąpić go rozpuszczalnikiem, benzyną, spirytusem lub wódką. Uwaga! Nie stosujcie zmywacza do paznokci z acetonem, może on zniszczyć niektóre powierzchnie np. plastik.


kettle-653673_1920#5 Wrzątek

Potrzebujecie jedynie czajnika do zagotowania wody. Niestety metoda może być wykorzystywana jedynie w przypadku butelek, słoików i wazonów. Polega ona bowiem na nalaniu do środka wrzącej wody i pozostawieniu na kilka minut. Gorąco rozpuści klej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba możecie przetrzeć powierzchnię olejem, który zajmie się pozostałościami lub jak wyżej zmywaczem do paznokci.


WP_20151126_13_40_30_Pro#6 Perfumy

Oczywiście nie wybierajcie tych drogich, wystarczą najtańsze odpowiedniki. Spryskajcie naklejkę obwicie perfumami, pozostawcie na chwilę po czym delikatnie zdzierajcie. Możecie wykorzystać do tego paznokcie lub coś czym będziecie mogli podważyć naklejkę. Jeżeli po pierwszej aplikacji nie wszystko zeszło, powtórzcie ten zabieg. Na koniec przemyjcie miejsce naklejki wilgotną ściereczką.


WP_20151126_13_41_34_Pro#7 Masło

Kolejny domowy sposób, niemal niezawodny. Pozostałości kleju należy obficie posmarować masłem lub margaryną i po kilku minutach zetrzeć. Doskonały sposób na wiele powierzchni.

Jak widzicie metod jest wiele, wszystkie skuteczne a potrzebne do nich „detergenty” macie w domu, garażu lub pobliskim sklepie. Oczywiście jeżeli macie ochotę zakupić specjalistyczny detergent, takie również są dostępne.

Uwaga! Wszystkie metody wykorzystujące tłuszcze są nieodpowiednie do nielakierowanych powierzchni drewnianych.