Jaki rodzaj naklejek wybrać? – czyli o wadach i zaletach słów kilka

Od znakowania maszyn przemysłowych lub ostrzegania o zagrożeniach po funkcję reklamową oraz dekoracyjną – naklejki posiadają uniwersalne zastosowanie i mogą pełnić różnorodne role. Oczywiście, aby należycie wywiązywać się ze swojego zadania, naklejka musi być do niego odpowiednio przystosowana – nie każdy dostępny na rynku gatunek sprawdzi się w konkretnych warunkach. Skąd mieć pewność, który rodzaj będzie najlepszy? Odpowiedzią na to pytanie może być poniższa charakterystyka.

Korzystna cena i atrakcyjna forma – naklejki papierowe

Od kolorowych wlepek po wykorzystywane w handlu etykiety – samoprzylepny papier stwarza szerokie spektrum możliwości, dlatego od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoka jakość druku zapewniają tworzonym w ten sposób naklejkom czytelność i atrakcyjność wizualną. Do ich wyprodukowania nie potrzeba dużo czasu, co w połączeniu z niską ceną pozwala na zamawianie dużych ilości bez obaw o wysokie koszty. Zdecydowaną wadą naklejek z papieru jest niska odporność na czynniki atmosferyczne, przede wszystkim na wilgoć. Czasem nawet odrobina wody może spowodować rozmięknięcie i rozdarcie etykiety, dlatego raczej odradzane jest stosowanie ich na zewnątrz. Kłopotliwe może być również wyczyszczenie pozostałego po naklejce śladu, problem ten można jednak rozwiązać, wykorzystując modele z usuwalnym klejem.

Uniwersalny charakter i wysoka trwałość- naklejki z folii

Alternatywą dla modeli z papieru, która o wiele lepiej sprawdzi się w kontakcie z wilgocią, będą naklejki drukowane na samoprzylepnej folii. Taka etykieta może bez obaw o blaknięcie lub uszkodzenie wytrzymać 5 lat, nawet przy ekspozycji na wilgoć lub słońce. Podłoże pod druk naklejek dostępne jest w wielu różnych gatunkach, bez problemu można więc nadać im pożądany wygląd. Duża wytrzymałość przekłada się również na możliwość powtórnego wykorzystania. Naklejki z folii nie rozrywają się tak łatwo jak papierowe, można więc przy odrobinie delikatności poprawić źle umieszczoną nalepkę bez obaw o jej uszkodzenie. Wśród wad tego rozwiązania z pewnością wymienić należy cenę – jest ona znacznie wyższa w porównaniu z modelami z papieru, będzie to jednak inwestycja w potencjalnie wieloletnią trwałość. Problem stanowić może również trudny do przewidzenia efekt końcowy. Stosowanie niektórych rodzajów folii może skutkować zmianami w odcieniach wybranych kolorów, co dla ostatecznego wyglądu gotowych naklejek będzie często miało duże znaczenie.