Marketing wielokanałowy w pigułce

woman-882567_1920

Czasy, w których skuteczna kampania marketingowa opierała się na jednym kanale komunikacji bezpowrotnie zniknęły. Możliwości techniczne i zmiana przyzwyczajeń konsumentów spowodowała potrzebę wykorzystywania wielu dróg dotarcia do klienta. Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik po marketingu wielokanałowym. Dowiecie się między innymi co to takiego, jak działa i jakie kanały możecie wykorzystywać.

Czym jest marketing wielokanałowy?

Marketing wielokanałowy to forma działań marketingowych opierającą się na wykorzystywaniu kilku kanałów komunikacji. Polega ona po prostu na docieraniu do klienta dzięki różnym formom i mediom. Ważnym jest jednak zintegrowana forma komunikatów. Przekazy się uzupełniają lub są takie same, tworzą spójną całość.

iphone-313845_1920Dlaczego marketing wielokanałowy jest skuteczny?

Dotarcie do klienta nie jest łatwe, należy więc wykorzystać wiedzę dotyczącą interesującej nas grupy docelowej i w niej wypatrywać „miejsc”, w których możemy spotkać się z odbiorcom. Jedna forma przekazywania informacji jest mało skuteczna. Dlaczego? Ponieważ konsument jej często nie zauważa. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na obecność mediów w życiu konsumenta. Obecnie wielu użytkuje kilka rodzajów mediów jednocześnie. Słucha radia i korzysta z mediów społecznościowych, oglądając telewizję przegląda internet. Marketing wielokanałowy wykorzystuje te zależności. Przekaz radiowy zachęca do „polubienia na facebooku”, obejrzenia zdjęć na stronie itp. Media się przenikają. Wiele kanałów pozwala na ciągłą obecność w życiu klienta i daje możliwość zaangażowania go w działania firmy (np. poprzez konkursy, zachętę do wysyłania zdjęć z produktem) Musimy jednak pamiętać o umiarze i odpowiednim doborze narzędzi. „Zabawa” nie polega na tym żeby kogoś zamęczyć, ale żeby skutecznie zdobyć jego lojalność i chęć do zakupu naszych produktów. Komunikaty nie mogą być natarczywymi reklamami atakującymi go z każdej możliwej strony. Takie działanie może jedynie zniechęcić i zirytować konsumenta.

Jakie kanały wybrać?

Dobór odpowiednich kanałów komunikacji jest kluczową kwestą. Marketing wielokanałowy nie polega na korzystaniu z wszystkich dostępnych możliwości, ale na wybraniu spośród nich tych preferowanych przez grupę docelową. Pomimo ogromnej siły internetu i popularności Facebooka, Snapchat’u i Twittera, są grupy konsumentów, których tam nie znajdziemy. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się swojej grupie konsumenckiej, aby wyznaczyć możliwe punkty styku z przedsiębiorstwem. Warto też prowadzić kampanie całościowe, gdzie kanały komunikacji się wzajemnie uzupełniają. Nie wybieramy zatem jedynie nowych mediów, ale także formy tradycyjne i bezpośrednie.

Najpopularniejsze kanały komunikacji wykorzystywane w marketingu wielokanałowym:

  • reklama google i pozycjonowanie
  • firmowe strony www.
  • socjal media
  • e-mail marketing
  • aplikacje mobilne
  • telewizja
  • radio
  • ambient marketing

Jak wykorzystać naklejki w marketingu wielokanałowym?

Naklejki mogą być spójnym uzupełnieniem kampanii wielokanałowej. Wykorzystywanie ich może stanowić kanał komunikacji lub środek do zrealizowania działań ambientowych, pocztowych i szeroko rozumianych działań promocyjnych.

Rysunek bez nazwy