Standardowy kod kreskowy jest czarno biały, takie połączenie zapewnia maksymalny kontrast, a co za tym idzie brak problemów z odczytem danych. Niejednokrotnie jednak taki kod wybija się na opakowaniu i niszczy planowany efekt. W takich przypadkach firmy sięgają po kody kolorowe, niestety nie zawsze są one odczytywane przez czytniki kodów kreskowych. Jak przygotować kolorowy kod kreskowy i dlaczego nie wszystkie działają?
Odczyt danych z kodu kreskowego jest w dużej mierze zależny od kontrastu. Skanery działają na zasadzie pochłaniania i odbijania światła. W przypadku standardowego, czaro-białego kodu barwa czarna pochłania wysyłane światło, biel natomiast je odbija.
Aby przygotować czytelny kolorowy kod kreskowy musimy wybrać tło o maksymalnym współczynniku odbicia emitowanego światła oraz barwę kresek o minimalnym współczynniku odbicia światła. W praktyce wygląda to tak, że jesteśmy ograniczeni kolorystycznie.
Poprawne kody składają się z tła koloru białego, żółtego, pomarańczowego lub czerwonego i symboli w kolorach: czarnym, niebieskim, zielonym lub ciemnobrązowym. Inne połączenia choć w pojmowaniu kolorystycznym mogą charakteryzować się dużym kontrastem (jak np czerwony i niebieski) w odbiorze skanera nie mają odpowiednich parametrów. Nie można także wykorzystywać “tęczowych” kodów (zawierających różnokolorowe tło lub symbole)