Najczęstsze błędy – drukowanie kodów kreskowych (cz.1 – zastosowane podłoże)

zły kod kreskowy

Plan był dobry – kod kreskowy został wygenerowany, wydrukowany i umieszczony na produkcie. Mimo to kod nie jest jest sczytywany przez skaner. Dlaczego pojawił się problem? Przygotowaliśmy dla Was zbiór najpopularniejszych błędów oraz kilka rad, które pozwolą Wam ich uniknąć w przyszłości.

Żeby zapobiec powstaniu niedziałających kodów już podczas doboru parametrów należy zwrócić uwagę na podłożę oraz technikę jaką kod ma zostać wykonany. Te dwa czynniki oraz wymiary samego kodu kreskowego są przyczynami najczęstszych błędów

MATERIAŁY

Kody kreskowe drukowane są na przeróżnych podłożach. Karton i papier to jedynie początek długiej listy materiałów, na których drukowane są kody. Wśród tej listy znajdziemy także tworzywa sztuczne, blachę, szkło i drewno.

Jakie nieprzyjemne niespodzianki mogą wiązać się z podłożem kodu?

Podłoże wsiąkliwe – “zasysanie” farby przez podłoże może spowodować uszkodzenie kodu. W takim przypadku powstaną postrzępione krawędzie kodu oraz zwiększy się szerokość kresek. Jest to poważna usterka, która sprawi, że kod kreskowy będzie nieczytelny dla skanera.

Podłoże niewsiąkliwe postrzępione krawędzie oraz poszerzenie szerokości kresek może także wystąpić w przypadku podłoża  niewsiąkliwego. w tym przypadku spowodowane jest złym utrwaleniem farby, która się rozmazała lub rozpłynęła.

Połyskliwe podłoże błyszczące (np. z powodu zastosowania laminatu) odbiją światło, przez co zmniejsza się jakość kontrastu kodu kreskowego. Zbyt niski współczynnik kontrastu natomiast powoduje “niewidoczność” kodu dla czytnika.

Tektura falista ze względu na nierówności podłoża wydrukowany kod kreskowy zostaje zdeformowany. W przypadku zastosowania tektury brązowej, dodatkowo jej kolor znacząco zmniejsza kontrast kodu. Tektura falista jest nieodpowiednim materiałem do nadruku kodu kreskowego.

NASZA RADA

Podczas wyboru podłoża zwróć uwagę na jego właściwości oraz dostosuj do niego najlepszy sposób druku. Dobrym rozwiązaniem może okazać się nie stosowanie nadruku bezpośrednio na opakowanie, którego właściwości mogą być trudne do zdefiniowania. Tylko druk etykiet z kodem kreskowym. Dzięki temu rozwiązaniu, zarówno podłoże jak i współczynnik kontrastu nie będą stanowiły problemu.