Czym usunąć stare naklejki?

Stare naklejki na meble, lodówce czy samochodzie wywołują zarówno piękne wspomnienia jak i… frustrację, kiedy chcemy się ich pozbyć, a nie wiemy jak. W końcu kiedy je przyklejaliśmy, nie byliśmy do końca świadomi tego, że w pewnym momencie mogą nam się znudzić i nie będą już pasować do nowych kolorów naszych ścian. Tym bardziej nie myślały o tym nasze dzieci, a, jak wiemy, najmłodsi lubią czasem bez pytania udekorować własne otoczenie czy to naklejkami, w różnych niespodziewanych dla rodzica miejscach czy też malowidłami na ścianach. Jak sobie poradzić ze starymi naklejkami i czym je usunąć?

Ceramiczne oraz szklane naczynia

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niechcianych naklejek, jednak każdy z nich uzależniony jest głównie od powierzchni, na jakiej się znajduje. Aby naklejka zniknęła z ceramiki czy słoika najczęściej wystarcza sama woda. Jeśli mamy na to czas – kubek czy słoik z naklejką można moczyć, aż papier zacznie się rozpadać. Czasami to wystarczy, jednak istnieją sytuacje, w których klej rozpuści się całkowicie tylko dzięki dodatkowemu środkowi chemicznemu. Do tego powinien wystarczyć płyn do mycia naczyń, a jeśli na naczyniach wciąż pozostanie widoczny ślad kleju, warto przeczyścić je spirytusem salicylowym.

Meble i lodówka

W przypadku powierzchni mebli czy lodówek powinniśmy być bardziej ostrożni, aby uniknąć uszkodzenia. W usunięciu starych naklejek pomoże nam suszarka. Fragment z naklejką należy podgrzać przez 3 minuty, dzięki czemu klej się przesuszy i łatwiej będzie usunąć wlepkę. Następnie dane miejsce warto przetrzeć zwilżoną ściereczką.

Szyby samochodowe i okienne

Tutaj także sprawdzi się niezawodna suszarka. Naklejkę najlepiej podgrzać z dwóch stron. Trzeba jednak uważać na to, żeby nie robić tego w mroźne dni, bo różnica temperatur może wywołać pęknięcie szyby. Do usunięcia pozostałości wystarczy ściereczka i dowolny rozpuszczalnik.

Zanim przykleimy naklejkę

Warto też pamiętać, że naklejki różnią się od siebie trwałością kleju. Jeśli już wcześniej planujemy usunąć naklejkę lub chcemy, żeby w danym miejscu była przyklejona tylko przez pewien czas, warto pomyśleć o tym wcześniej i zaopatrzyć się w naklejki z mniej trwałym klejem bądź naklejki na magnesie. W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór naklejek, które z pewnością odpowiedzą na Wasze oczekiwania.