Jak odczytać i zweryfikować poprawność kodu kreskowego?

Charakterystyczna kombinacja różnej grubości kresek oraz liczb znana jest chyba każdemu – możemy spotkać ją między innymi na sklepowych produktach lub odbieranych od kurierów przesyłkach. Kody kreskowe mają olbrzymie znaczenie dla współczesnej branży logistycznej, ponieważ usprawniają procesy produkcyjne i transport. Chociaż pierwsze próby ich wprowadzenia miały miejsce już w roku 1948, do komercyjnego użytku weszły prawie dwie dekady później i od tego czasu trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie większości gałęzi przemysłu.

Rodzaje kodów kreskowych

Porównując etykiety różnych produktów można zauważyć, że umieszczone na nich oznakowania różnią się między sobą długością oraz wyglądem czarno-białych pasków. Z upływem czasu wykształciło się wiele odmian kodów kreskowych, jednak wszystkie zgodne są z ogólnie przyjętymi normami. Do najpopularniejszych należą EAN-13 oraz jego skrócona forma EAN-8. Zawierają one informacje o kraju pochodzenia produktu, jego wytwórcy, a także indywidualne oznaczenie przypisane do konkretnego asortymentu. W uproszczonej wersji pomija się fragment wskazujący producenta. Do innych popularnych kodów należą Code 39, Code 128 oraz ITF-14.

Jak odczytywać kod kreskowy?

Do identyfikacji oznaczeń kreskowych służą specjalne czytniki. Wysyłają one wiązkę lasera, która padając na kod jest w stanie rozróżnić odległości pomiędzy poszczególnymi elementami, a także ich kolor oraz wielkość. Fotodetektor odczytują zawarte informacje, a następnie za pomocą impulsu elektrycznego przesyła je na wyświetlacz użytkownika.

Aby dowiedzieć się czegoś na temat produktu nie trzeba jednak posiadać specjalnego czytnika. Osoby, które przywiązują szczególną wagę do oryginalności asortymentu lub kraju jego pochodzenia mogą taką informację znaleźć na opakowaniu – każde państwo posiada swój unikalny prefiks (pierwsze trzy cyfry kodu), którym muszą być opatrzone produkowane na ich terenie dobra. W Polsce jest to 590.

Jak weryfikować poprawność kodu kreskowego?

Aby mieć pewność, że zaprojektowany kod będzie w stanie przekazywać właściwe informacje, należy sprawdzić jego poprawność. Do tego celu wykorzystuje się specjalne urządzenia nazywane weryfikatorami. Oceniają one nie tylko zgodność kodów kreskowych z globalnymi standardami, ale również ich jakość i dopasowanie do wymagań producenta. Potwierdzona poprawność oznaczeń gwarantuje nie tylko jego czytelność i funkcjonalność, ale również ułatwienie w trakcie procesów logistycznych i minimalizację reklamacji odbiorców.