Rodzaje czytników kodów kreskowych

czytnik kodów

Stosowanie kodów kreskowych bez możliwości odczytania ich nie ma sensu. Posiadanie czytnika kodów kreskowych jest więc niezmiernie ważne. Przybliżyliśmy Wam sposób ich działania oraz dostępne na rynku rodzaje czytników.Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Skanery kodów kreskowych mają za zadanie oczytanie, zdekodowanie oraz przesłanie zdobytych danych do komputera. Ten proces odbywa się dzięki zastosowaniu wiązki światła, która odczytuje powracający sygnał. Jasne elementy kodu odbijają światło, ciemne natomiast je pochłaniają. Zamieszczona w czytniku fotodioda uzyskuje obraz w postaci słabszych (pochłonięcie światła) i silniejszych (odbicie światła) sygnałów elektrycznych, długość sygnału zależna jest natomiast od grubości kreski. Odebrane impulsy są odkodowywane przez dekoder skanera do postaci cyfr, liter i znaków oraz umieszczane w komputerze.


Rodzaje skanerów

Skanery stacjonarne –  skanery wykorzystujące połączenie urządzenia z komputerem za pomocą kabla (RS232, USB, KBW). Często stosowanym uzupełnieniem skanera stacjonarnego jest podstawka do skanera, która pozwala na skanowanie kodów w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to przykładanie kodu pod skaner (czytnik umieszczony na podstawce), drugi polega na przykładaniu skanera do kodu (czytnik wyciągnięty z podstawki).

Skanery bezprzewodowe – przesyłają dane odczytane z kodów kreskowych do komputera za pomocą technologii bezprzewodowego przesyłu danych. Najczęściej wykorzystywane są połączenia radiowe lub bluetooth. Brak przewodu usprawnia pracę i umożliwia dotarcie w trudno dostępne miejsca.

Skanery przemysłoweprzystosowane do ciężkich warunków. Obudowa wykonana jest z mocnych materiałów, często także pokryta dodatkowo elementami gumowymi. Dzięki temu skaner ma większą trwałość w przypadku upadków i uszkodzeń mechanicznych. Czytniki przemysłowe radzą sobie w trudnych warunkach, odczytują kody pod różnym kontem i w różnych odległościach. Wykorzystywane są w magazynach, chłodniach, hurtownia i halach przesyłowych. Montowane są również do lad sklepowych.


Czym różni się skaner diodowy od laserowego?

Skanery diodowe – czytnik działa dzięki matrycy ledowej. Pozwala na odczytanie kodu z odległości od kilku do kilkudziesięciu cm. Ze względu na brak części ruchomych są bardziej wytrzymałe od skanerów laserowych. Wykorzystanie światła ledowego umożliwia także odczytanie gorszej jakości kodów.

Skanery laserowe czytnik działa dzięki wykorzystaniu lasera oraz lusterek, w głowicy znajduje się także silniczek obracający lusterka. Ten mechanizm powoduje mniejsza trwałość urządzenia, jednak coraz częściej rezygnuje się z niego na rzecz diod laserowych dwukierunkowych. Czytniki laserowe pozwalają na odczyt kodu podobnie jak w przypadku skanerów diodowych z odległości kilkudziesięciu cm. Kod musi być jednak dobrej jakości.


Skanery “imager”

Skanery typu linear imager czytniki liniowe nie zawierające elementów ruchomych. Odczytują kody jednowymiarowe. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Skanery typu area imager wykorzystuje technologią podobną do tej w kamerach cyfrowych. Czytnik robi zdjęcie kodu i go odkodowuje. Skanery area imager odczytują kody jedno i dwuwymiarowe. Działają także znacznie szybciej od skanerów liniowych.