Jak usunąć naklejki ze słoików

Przygotowując powidła, dżemy, soki czy innego rodzaju przetwory na zimę, trzeba mieć gdzie je przechowywać. W tym celu stosuje się słoiki, które najczęściej gromadzimy po jedzeniu zakupionym w sklepie spożywczym. Niestety etykiety, które na nich widnieją, mogą nas mylić co do zawartości. Dlatego też w tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, jak usnąć naklejki, tak aby nie pozostawiały po sobie zanieczyszczeń w postaci resztek papieru czy lepkiej substancji, która do tej pory trzymała etykietę.

Jak usunąć naklejki ze słoików – specjalne preparaty

Do zmywania szklanych powierzchni można wykorzystać środki czystości, które sprzedawane są w sklepach wielobranżowych lub chemicznych. Na rynku można spotkać wiele preparatów, które służą do rozpuszczania oraz usuwania lepkich substancji, a także resztek papieru po etykietach ze ścianek szklanych opakowań. Preparaty te mogą występować na przykład w postaci sprayu (co pozwala na wygodne ich nanoszenie), jak i płynu. W celu skutecznego usunięcia naklejek ze słoików konieczne może okazać się stosowanie wspomnianych środków czystości do skutku. Co więcej, warto ściśle trzymać się instrukcji ich używania.

Domowe sposoby na usuwanie naklejek ze słoików

Nie ma co się jednak oszukiwać, przecież nie będziemy biegli do sklepu z chemią tylko po to, aby od czasu do czasu ściągnąć etykiety ze słoików. Wbrew pozorom czasami domowe sposoby, przy pomocy środków i sprzętów, które mamy pod ręką, mogą okazać się o wiele skuteczniejsze. Czego więc można użyć, aby usunąć naklejki ze słoików? Przede wszystkim warto zacząć od ciepłej wody z płynem do zmywania naczyń. Szklane opakowanie wystarczy zanurzyć w tak przygotowanej miksturze na kilkanaście minut, a następnie, za pomocą szorstkiej strony gąbki, zedrzeć etykietę.

Wykorzystaj ocet lub olej

Chociaż często używamy tych substancji do przygotowywania posiłków, to jednak okazuje się, że świetnie sobie radzą z usuwaniem naklejek ze szkła. W jaki sposób to zrobić? Przygotuj wacik kosmetyczny i nasącz go w oleju lub occie, po tym przyłóż go do etykiety. Substancja wniknie w papier, który będzie łatwy do odlepienia, a ponadto nie pozostawi po sobie nieestetycznie wyglądających śladów!

Wysoka temperatura i para

Kolejnym sposobem na zmycie etykiet ze szklanych opakowań jest potraktowanie ich gorącą parą. Do tego wystarczy wstawić garnek wody do gotowania, a następnie przytrzymać nad nim pojemnik. Uwaga, w związku z tym, że para jest bardzo gorąca zalecane jest, aby opakowanie trzymać w specjalnych rękawicach kucharskich.