Jak przygotować idealną kartę programu lojalnościowego?

1

Zdobywanie lojalności konsumenta jest niezwykle ważne. Przedsiębiorcy w tym celu korzystają z wielu strategii marketingowych. Jednym z popularnych działań w tym zakresie jest prowadzenia programów lojalnościowych. Właśnie dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik, z którego dowiecie się jak przygotować idealną kartę programu lojalnościowego.Programy lojalnościowe wykorzystywane w marketingu są jednocześnie programami motywacyjnymi. Są także pewną formą wymiany „dóbr”, w których przedsiębiorstwo płaci uczestnikowi programu za jego lojalność w postaci upustu, darmowego produktu lub nagrody. W odbiorze klienta wygląda to tak, że otrzymuje on coś za darmo. Żeby to zdobyć nie podejmuje działań wymagających od niego dużego wysiłku, wystarczy że np. robi zakupy w jednym miejscu.


startup-849804_1920OD CZEGO ZACZĄĆ

Zanim przejdziesz do działania zastanów się jak ma wyglądać Twój program lojalnościowy. My polecamy formę prostą i skuteczną, czyli kartę pozwalającą na zbieranie symboli przez klienta. Określona ilość symboli jest wymieniana na przywilej, nagrodę, upust itp.

Musisz określić czas trwania promocji, jej zasady. Innymi słowy najpierw szczegółowy plan, później działanie. „Szczegółowy” to słowo kluczowe, ponieważ to właśnie małe rzeczy ostatecznie zdecydują o sukcesie promocji. W przypadku zaproponowanej przez nas karty, ważne jest odpowiednie rozplanowanie przyznawania nagród. Mają one przyciągać klienta, motywować go do zbierania symboli. Jeżeli cel będzie trudno osiągalny większość klientów może nie podjąć wyzwania lub zrezygnować. Wówczas na drodze warto „postawić” mniejsze nagrody, które będą motywowały konsumentów.


ESTETYKA I GRAFIKA

Żyjemy w świecie obrazkowym, to właśnie za pomocą obrazów najskuteczniej dociera się do klienta. Wszechobecne grafiki, filmy, reklamy i loga przyzwyczaiły odbiorców do takiej formy podawania informacji. Trend ten można zauważyć między innymi na portalach typu demotywatory, kwejk, które cieszą się ogromna popularnością. Przygotowując kartę należy więc ograniczyć ilość tekstu do minimum, a większość informacji przekazywać za pomocą obrazów.

wallet-367975_1920Tworząc kartę lojalnościową zwróć szczególną uwagę na wygodę konsumenta. Karta powinna być niewielka (najlepiej wielkości standardowej wizytówki), tak aby mogła zmieścić się w portfelu. Dzięki temu klient może mieć ją zawsze przy sobie. Powinna też zostać odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami i brudem, np. laminowana. Ten zabieg dodatkowo sprawi, że karta będzie estetyczna i profesjonalna. I co najważniejsze powinna być czytelna, zawierać rozwiązania ułatwiające użytkowanie.


software-657188_1920UŁOŻENIE ELEMENTÓW

Karta lojalnościowa podobnie jak wizytówki wykorzystuje dwie strony. Pierwsza z nich powinna zawierać hasło promocji, logo, lub inną grafikę bezpośrednio związaną z tym przedsięwzięciem. Druga natomiast jest przeznaczona do zbierania symboli. Powinny znajdować się na niej wyznaczone miejsca, mogą być to obramowania lub graficzne odpowiedniki docelowego znaku. Na tej stronie powinna znaleźć się również stosunkowo duża grafika przedstawiająca obiecaną nagrodzę za lojalność.


WIZUALIZACJA LOJALNOŚCI

Symbole otrzymuje klient od przedstawiciela przedsiębiorstwa. Tutaj stosowane są różne rozwiązania. Mogą być to specjalnie przygotowane pieczątki, podpis lub naklejka. Z tych trzech rozwiązań, naklejka jest najodpowiedniejszym wyborem. Pieczątki ograniczają możliwości wyboru materiału. Na powierzchniach zabezpieczonych lub śliskich będą się rozmazywały i wyglądały nieestetycznie. Podpis natomiast może zostać łatwo podrobiony. Zastosowanie naklejki gwarantuje przyczepność na dowolnej powierzchni i estetyczny wygląd całej karty. Dodatkowo daje możliwość wykorzystania dowolnej grafiki i szybkiej aplikacji. Korzystanie z naklejek nada karcie profesjonalny charakter i znacznie utrudni próby oszukania przedsiębiorstwa.karty stałego klienta